0530 828 93 07
en
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yatay Sondaj Yöntemi ile Kaya Gazı Çıkartma Maliyetleri Düşürüyor.

29 Ocak 2020
488 kez görüntülendi
Yatay Sondaj Yöntemi ile Kaya Gazı Çıkartma Maliyetleri Düşürüyor.

Kaya Gazı doğada bulunan küçük boyutlu mineral parçacıklarının toprak altında sıkışması sonucunda oluşan çamur taşı adı verilen kayaç çeşitlerinde birisidir.

Çamur taşı’nın diğer çamur taşlarından farkı ise kırılgan halde olmasıdır. Gazın bu kayaçların içerisinde oluşması 200 seneyi bulmaktadır.

Bütün çamur taşı bölgelerinde gaz bulunmayabilir. Kaya Gazı’nın bulunması için organik madde ve minerallere sahip olması gerekmektedir.

Yatay Sondaj İle Kaya Gazı Nasıl Çıkartılır?

Horizantal Drilling (Yatay Sondaj): Çamur Taşı yapılar, yatay ince levhalar biçiminde yer altı boyunca bulunur. Yatay Sondaj esnasında, çamur taşlı bölgeye gelindiğinde, kuyu içerisindeki borulara 90° eğim verilerek, yatay şekilde sondaj işlemine devam edilir.

Dünyada enerji ihtiyacı giderek artmaktadır. Temiz ve yenilenebilir enerji enerji planlaasında büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde ve dünyada yeni sondaj teknikleri ile kaya gazı çıkarımı ivme kazanmıştır. Dünyada kaya gazı üretiminin artmasıyla enerjide dengeler değişecektir.

Kaya Gazı üretim maliyetleri yöntemlere ve ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Kaya Gazı kuyularının açılması ve bu kuyuların birbirlerine bağlanması için yatay sondaj yöntemleri kullanılabilmektedir.

Türkiye’de kaya gazı rezervi 1.8 trilyon metreküptür. Güneydoğu Anadolu bölgesi rezerv bakımından oldukça zengindir.

Kaya Gazı çıkarımda Yatay Sondaj yöntemi ile maliyetler oldukça düşmekte ve yatay delgi yöntemi tercih edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?