0530 828 93 07
en
Sosyal Medya Hesaplarımız

Petrol ve Gaz Kuyularında Yönlü ve Yatay Sondajlar

30 Nisan 2020
531 kez görüntülendi
Petrol ve Gaz Kuyularında Yönlü ve Yatay Sondajlar

Yönlü Sondaj Nedir?

Uygulama bakımında su, petrol, doğal gaz, bilgi veya diğer yeraltı hedefleri için açılan kuyuların çoğu, doğrudan yeryüzüne açılan dikey kuyulardır. Bununla birlikte, dikey dışında da yöntemler mevcuttur.Yatay Sondaj yöntemleri de mevcuttur.

Neden Dikey Olmayan Matkap Kuyuları?

Yönlü ve yatay sondaj, bitişik toprakların altındaki hedeflere ulaşmak, gaz sahası gelişiminin kapladığı alanı azaltmak, bir kuyudaki “ödeme bölgesinin” uzunluğunu arttırmak, kırıkları kasıtlı olarak kesiştirmek, kabartma kuyuları inşa etmek ve toprakların altına fayda hizmeti kurmak için kullanılmıştır.

Sondaj Metodolojisi

Çoğu yatay kuyu yüzeyde dikey bir kuyu olarak başlar. Delme, matkap ucu hedef kaya ünitesinin birkaç yüz metre yukarısına kadar ilerler. Bu noktada boru kuyudan çekilir ve matkap ucu ile matkap borusu arasına bir hidrolik motor bağlanır.

Hidrolik motor, sondaj borusundan bir sondaj çamuru akışı ile çalıştırılır. Matkap ucunu, uç ile yüzey arasında tüm sondaj borusunu döndürmeden döndürebilir. Bu, ucun matkap borusunun yönünden sapan bir yolu delmesine izin verir.

Motor kurulduktan sonra, uç ve boru kuyudan aşağı indirilir ve uç, kuyu deliğini birkaç yüz metrelik bir mesafe boyunca dikeyden yataya yönlendiren bir yol açar. Kuyu uygun bir açıya yönlendirildikten sonra, dümdüz ileri delme devam eder ve kuyu hedef kaya birimini takip eder. Kuyu ince bir kaya biriminde tutmak dikkatli bir navigasyon gerektirir. Sondaj aletleri, sondajın  yönünü belirlemek için kullanılır. Bu bilgi matkap ucunu yönlendirmek için kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?