0530 828 93 07
en
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boring Helezonlu Yatay Delgi İle Çelik Boru Sürme İşlemi

29 Ocak 2020
614 kez görüntülendi
Boring Helezonlu Yatay Delgi İle Çelik Boru Sürme İşlemi

Boring  metodu helezonlu yönlendirilebilir yatay sondaj ile 250 mm – 1600 mm çapları arasında çelik boru sürme işlemine verilen isimdir.Boring metodu ile  otoyollar,karayolları, demiryolları geçişleri sağlanır.Bu metod uygulanırken Giriş-Çıkış noktaları belirlenir ve hat boyunca gerekli topografik ölçümler ve arazi çalışmaları yapıldıktan sonra hat çizgisi oluşturulur.

Giriş çıkış noktaları belirlenip hat boyunca gerekli topografik ölçümler ve arazi çalışmaları yapılarak hat çizgisi oluşturulur. Şaft ve tünel kazısı sırasında çıkabilecek engeller (su hatları, telekomünikasyon hatları, kanalizasyon, kanalları, elektrik enerji transmisyon şebekeleri) kontrol edilir ve gerekli ise deplaseler yapılarak geçiş kotu belirlenir.

Boring işlemlerinde kullanılacak makine ebatına, boru çapına ve geçiş kotuna göre hazırlanmış projeye uygun ebatlarda şaftın hafriyatının alınmasının ardından kalıplar kurulur, donatılar hazırlanır, sırt betonu ve taban betonu atılır. Gerekiği yerlerde yan perde duvarları yapılır.

Makine yürüme rayları daha güvenli olması nedeniyle vinç ile baca içerisine indirilerek, taban betonu üzerine yerleştirilir. Yürüme rayları delme eksenine göre ayarlanır. Rayın orta ekseni delme ekseni ile çakıştırılır.

Helezonun bağlantı soketi makinenin çevirme yuvasına takılır. Sabitleme pimi ve kopilyası takılır. Helezon makineye bağlandıktan sonra sürelecek olan boru makinenin itici tamponuna dayanır. Borunun uç tarafı delme başlangıç noktasına kadar makinenin itme mekanizması kullanılarak sürülür ve delici uç başlangıç noktasına yerleştirilir. Delme işlemi başlatılır.

Helezon, sonuna kadar gittikten sonra dönme hareketi durdurulur. Makine, boru boyu kadar geri çekilir ve tekrar içerisinde helezon olan diğer boru indirilir. Kaynak edilerek işlem hat bitene kadar devam eder. Bu esnada belirli aralıklarla boru içerisine girilerek istikamet ve eğim kontrolleri yapılır ve hat tamamlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?